Cloud computing, czyli co w chmurach piszczy

Co to jest chmura

Cloud computing to usługi oraz zasoby, które są dostarczane na żądanie przez dostawców w systemie pay-as-you-go. Po prostu płacisz tylko za wykorzystane zasoby.

Jaki usługi mogą być dostarczane? Usług jest cała masa:

 • moc obliczeniowa,
 • bazy danych,
 • pamięć masowa.

Do wyboru są różnego rodzaju systemy operacyjne, silniki baz danych. Ilość i wielkość serwerów, czy mocy obliczeniowej jest zależna tylko od naszych potrzeb.

A tak po ludzku są to centra danych udostępniane każdemu potrzebującemu dostępu do zasobów na żądanie.

Rys historyczny

Historia chmury zaczyna się w 2002 roku kiedy Amazon zaczyna udostępniać pierwsze usługi dla klientów biznesowych. Jeszcze nie była to platforma w formie jaka wygląda obecnie. Dopiero w 2006 roku rozpoczyna się historia AWS powstała na bazie poprzednich usługi i doświadczeń.

W pierwszej wersji Amazon udostępniał kilka usług. Obecnie jest ich ponad 2001. Amazon jest pierwszym dostawcą usług chmurowych. Kolejni dostawy pojawili się w niedługim czasie.

Google udostępniło swoje pierwsze usługi w 2008 roku jako wersję preview, a w 2011 roku uruchomiona zostałą platforma z pełnym wsparciem.

Microsoft udostępnił Azure z ograniczonym dostępem w 2008 roku, natomiast publicznie dostępna została w 2010 roku.

Udział w rynku

Aktualnie liderem jest Amazon z 34% udziałem w rynku. Na drugim miejscu już Microsoft z Azure mający 21%, a na trzecim Google posiadające 10%2.

Występuje jeszcze sporo innych dostawców usług chmurowych, ale tych trzech dostawców wyznacza standardy w tej branży. Widać to w ogłoszeniach o pracę, gdzie praktycznie wymagana jest znajomość przynajmniej jednego z trzech największych dostawców.

Zalety cloud computingu

Rozwiązania chmurowe mają sporo zalet. Jak w każdym przypadku trzeba z nich korzystać z głową. Łatwo bowiem wygenerować dodatkowe koszty związane z nieodpowiednią konfiguracją usług3.

Jako zalety można wyróżnić4:

 • płacenie za realne wykorzystanie usługi, czyli pay as you go. Płaci się za realne użycie usługi,
 • korzyści z ekonomii skali, czyli dzięki temu, że wielu klientów korzysta z chmury możliwe jest obniżenie kosztów zakupu oraz obsługi infrastruktury, co przekłada się na niższe ceny,
 • Koniec ze zgadywaniem zapotrzebowania na zasoby, czyli chmura jest łatwo skalowalna i każdym momencie możemy zmieniać zapotrzebowanie horyzontalnie lub wertykalnie.
 • Wzrost szybkości i zwinności, czyli zasoby dostarczane są bezzwłocznie i na żądanie. Nie ma problemu z dostępnością i czasem oczekiwania na serwery, które mogą przybyć dopiero np. po paru tygodniach.
 • Oszczędność kosztów, czyli nie ma potrzeby zarządzania centrami danych, otrzymywaniem własnych serwerów. Można się skupić na działaności firmy, bez potrzeby fizycznego zarządzania infrastrukturą.
 • Dostępność na całym świecie od ręki, czyli aplikacja może zostać udostępniona w różnych regionach. Można się skupić na tych miejscach, gdzie mamy potencjalnych klientów i w ten sposób przyśpieszyć regionalnie działanie naszej strony.

Typy usług chmurowych

Wyróżniamy 3 typy usług chmurowych:

 • IaaS (Infrastructure as a Service),
 • PaaS (Platform as a Service),
 • SaaS (Software as a Service).

Każda z nich jest skierowana do innego typu klientów i pozwala inaczej zarządzać dostępnymi zasobami, wpływa na sposób udostępniania aplikacji i używane usługi.

Rodzaje wdrażania usług chmurowych

Możemy wydzielić kilka sposobów na wdrażanie usług chmurowych. W wszystko jest zależna od polityki organizacji, branży oraz rodzaju aplikacji, który chcemy wdrożyć.

Możemy wyróżnić:

 • chmurę publiczną (public cloud),
 • chmurę prywatną (private cloud),
 • chmurę hybrydową (hybryd cloud),
 • chmura grupowa/społeczna, tłumaczenie własne,nie wiem czy jest polska nazwa 😃 (community cloud),
 • moc wielu chmur (multi cloud).

Chmura nie zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem i nie zawsze jest możliwa do użycia. KNF wydaje zalecenia związane z przetwarzaniem danych w cumach publicznych oraz hybrydowych5.

Związek Banków Polskich także wydaje standard wdrażania chmury publicznej i hybrydowej w bankowości6.

Podsumowanie

Zagadnienie chmury obliczeniowej jest duże i ciężko jest napisać zwięzłe wprowadzenie w ten temat. Jest to na pewno ciekawy temat i w dzisiejszych czasach znajomość chociaż podstaw z tym związanych staję się standardem na rynku. Postaram się w najbliższym czasie napisać serię artykułów, które będą wyjaśniały i przybliżały konkretne elementy związane z Cloud computing.

Chcesz się ze mną skontaktować. Napisz: https://www.nietylkoprogramowanie.pl/kontakt/

Przypisy

 1. https://www.awsgeek.com/AWS-History/
 2. https://www.statista.com/chart/18819/worldwide-market-share-of-leading-cloud-infrastructure-service-providers/
 3. https://niebezpiecznik.pl/post/ile-kosztuje-niewiedza-w-chmurze-analiza-5-niepotrzebnie-wysokich-rachunkow/
 4. https://aws.amazon.com/getting-started/cloud-essentials/?pg=gs
 5. https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/fin_tech/chmura_obliczeniowa
 6. https://zbp.pl/getmedia/b12d42d9-b6e8-436a-9d30-c3071c436721/Standard-wdrozenia-uslugi-chmury-obliczniowej-publicznej-lub-hybrydowej

2 odpowiedzi na „Cloud computing, czyli co w chmurach piszczy”

 1. […] Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Konieczność wyboru chmury prywatnej może być też związana z wymogami prawnymi dla różnych branż. Wspominałem o tym w artykule https://www.nietylkoprogramowanie.pl/cloud-computing-czyli-co-w-chmurach-piszczy/. […]

 2. Awatar Yolanda Kresser

  I’ve been browsing online more than 3 hours today,
  yet I never found any interesting article like yours.

  It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all site owners and
  bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *