Cloud computing, czyli co w chmurach piszczy

Co to jest chmura

Cloud computing to usługi oraz zasoby, które są dostarczane na żądanie przez dostawców w systemie pay-as-you-go. Po prostu płacisz tylko za wykorzystane zasoby.

Jaki usługi mogą być dostarczane? Usług jest cała masa:

 • moc obliczeniowa,
 • bazy danych,
 • pamięć masowa.

Do wyboru są różnego rodzaju systemy operacyjne, silniki baz danych. Ilość i wielkość serwerów, czy mocy obliczeniowej jest zależna tylko od naszych potrzeb.

A tak po ludzku są to centra danych udostępniane każdemu potrzebującemu dostępu do zasobów na żądanie.

Rys historyczny

Historia chmury zaczyna się w 2002 roku kiedy Amazon zaczyna udostępniać pierwsze usługi dla klientów biznesowych. Jeszcze nie była to platforma w formie jaka wygląda obecnie. Dopiero w 2006 roku rozpoczyna się historia AWS powstała na bazie poprzednich usługi i doświadczeń.

W pierwszej wersji Amazon udostępniał kilka usług. Obecnie jest ich ponad 2001. Amazon jest pierwszym dostawcą usług chmurowych. Kolejni dostawy pojawili się w niedługim czasie.

Google udostępniło swoje pierwsze usługi w 2008 roku jako wersję preview, a w 2011 roku uruchomiona zostałą platforma z pełnym wsparciem.

Microsoft udostępnił Azure z ograniczonym dostępem w 2008 roku, natomiast publicznie dostępna została w 2010 roku.

Udział w rynku

Aktualnie liderem jest Amazon z 34% udziałem w rynku. Na drugim miejscu już Microsoft z Azure mający 21%, a na trzecim Google posiadające 10%2.

Występuje jeszcze sporo innych dostawców usług chmurowych, ale tych trzech dostawców wyznacza standardy w tej branży. Widać to w ogłoszeniach o pracę, gdzie praktycznie wymagana jest znajomość przynajmniej jednego z trzech największych dostawców.

Zalety cloud computingu

Rozwiązania chmurowe mają sporo zalet. Jak w każdym przypadku trzeba z nich korzystać z głową. Łatwo bowiem wygenerować dodatkowe koszty związane z nieodpowiednią konfiguracją usług3.

Jako zalety można wyróżnić4:

 • płacenie za realne wykorzystanie usługi, czyli pay as you go. Płaci się za realne użycie usługi,
 • korzyści z ekonomii skali, czyli dzięki temu, że wielu klientów korzysta z chmury możliwe jest obniżenie kosztów zakupu oraz obsługi infrastruktury, co przekłada się na niższe ceny,
 • Koniec ze zgadywaniem zapotrzebowania na zasoby, czyli chmura jest łatwo skalowalna i każdym momencie możemy zmieniać zapotrzebowanie horyzontalnie lub wertykalnie.
 • Wzrost szybkości i zwinności, czyli zasoby dostarczane są bezzwłocznie i na żądanie. Nie ma problemu z dostępnością i czasem oczekiwania na serwery, które mogą przybyć dopiero np. po paru tygodniach.
 • Oszczędność kosztów, czyli nie ma potrzeby zarządzania centrami danych, otrzymywaniem własnych serwerów. Można się skupić na działaności firmy, bez potrzeby fizycznego zarządzania infrastrukturą.
 • Dostępność na całym świecie od ręki, czyli aplikacja może zostać udostępniona w różnych regionach. Można się skupić na tych miejscach, gdzie mamy potencjalnych klientów i w ten sposób przyśpieszyć regionalnie działanie naszej strony.

Typy usług chmurowych

Wyróżniamy 3 typy usług chmurowych:

 • IaaS (Infrastructure as a Service),
 • PaaS (Platform as a Service),
 • SaaS (Software as a Service).

Każda z nich jest skierowana do innego typu klientów i pozwala inaczej zarządzać dostępnymi zasobami, wpływa na sposób udostępniania aplikacji i używane usługi.

Rodzaje wdrażania usług chmurowych

Możemy wydzielić kilka sposobów na wdrażanie usług chmurowych. W wszystko jest zależna od polityki organizacji, branży oraz rodzaju aplikacji, który chcemy wdrożyć.

Możemy wyróżnić:

 • chmurę publiczną (public cloud),
 • chmurę prywatną (private cloud),
 • chmurę hybrydową (hybryd cloud),
 • chmura grupowa/społeczna, tłumaczenie własne,nie wiem czy jest polska nazwa 😃 (community cloud),
 • moc wielu chmur (multi cloud).

Chmura nie zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem i nie zawsze jest możliwa do użycia. KNF wydaje zalecenia związane z przetwarzaniem danych w cumach publicznych oraz hybrydowych5.

Związek Banków Polskich także wydaje standard wdrażania chmury publicznej i hybrydowej w bankowości6.

Podsumowanie

Zagadnienie chmury obliczeniowej jest duże i ciężko jest napisać zwięzłe wprowadzenie w ten temat. Jest to na pewno ciekawy temat i w dzisiejszych czasach znajomość chociaż podstaw z tym związanych staję się standardem na rynku. Postaram się w najbliższym czasie napisać serię artykułów, które będą wyjaśniały i przybliżały konkretne elementy związane z Cloud computing.

Chcesz się ze mną skontaktować. Napisz: https://www.nietylkoprogramowanie.pl/kontakt/

Przypisy

 1. https://www.awsgeek.com/AWS-History/
 2. https://www.statista.com/chart/18819/worldwide-market-share-of-leading-cloud-infrastructure-service-providers/
 3. https://niebezpiecznik.pl/post/ile-kosztuje-niewiedza-w-chmurze-analiza-5-niepotrzebnie-wysokich-rachunkow/
 4. https://aws.amazon.com/getting-started/cloud-essentials/?pg=gs
 5. https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/fin_tech/chmura_obliczeniowa
 6. https://zbp.pl/getmedia/b12d42d9-b6e8-436a-9d30-c3071c436721/Standard-wdrozenia-uslugi-chmury-obliczniowej-publicznej-lub-hybrydowej

1 komentarz do “Cloud computing, czyli co w chmurach piszczy

 1. Pingback: Wiele chmur, wiele rozwiązań, czyli o typach wdrażania w chmurze - Nie tylko programowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *