UoP vs B2B – różnice mniej oczywiste

Różnice mniej oczywiste

Praca w IT wiąże się z jedną specyficzną rzeczą, a mianowicie umowami. Jeszcze kilka lat temu było to trochę prostsze i występował raczej jasny podział na pracowników zewnętrznych, czyli b2b, oraz bezpośrednie zatrudnienie, czyli UoP.

Zazwyczaj w porównaniach pomiędzy b2b, a UoP wszyscy skupiają się na różnicach w kwestii zarobków1. To jest główny motywator do przejścia na inny rodzaj umowy. Mniej oczywistych różnic jest więcej i chciałbym je wam przedstawić.

Struktura zatrudnienia w IT też się zmienia i coraz więcej osób przechodzi na umowy B2B2.

Pamiętam jak dostałem pierwszą propozycję pracy na b2b i mnie to trochę przeraziło. Pracowałem całe życie na UoP i pierwsze spojrzenie na umowę b2b spowodowało u mnie falę strachu. Pełno zapisów, których nie rozumiałem, kary umowne, sposób rozliczania. Wszystko było dla mnie nowe. 

Aktualnie już inaczej do tego podchodzę i można też się zabezpieczyć przez pewnymi zapisami w umówie. Dodatkowo, w przeciwieństwie do UoP zazwyczaj jest ona negocjowalna i można rozmawiać o zmianie zapisów.

Z moich obserwacji możemy aktualnie zobaczyć 4 rodzaje umów, czy inaczej sposobu zatrudnienia. Oczywiście jest to pewne uproszczenie i nie zawsze to tak wygląda, jest to raczej wynik moich obserwacji.

Umowa o pracę (UoP) – bezpośrednio u pracodawcy

Klasyczne zatrudnienie. Jesteśmy traktowani jako pełnoprawny pracownik, który ma dostęp do wszystkich benefitów firmowych, szkoleń i wszystkiego co jest związane z kodeksem pracy. Jest przed nami otwarta ścieżka awansu i jesteśmy brani pod uwagę w KPI.

Chyba nic odkrywczego nie można tutaj napisać.

B2B – bezpośrednio u pracodawcy

I tutaj sprawa się komplikuję. Firmy różnie podchodzą do tej formy i jest to zależne od doświadczenia danej firmy odnośnie podpisywania umów B2B. Najczęściej jest to „czyste b2b”, czyli stawka godzinowa bez żadnych benefitów, płatnych nieobecności, finansowania szkoleń.

Część firm już powoli oferuje różnego rodzaju benefity i udogodnienia, ale to zazwyczaj w podstawowej formie. Choć są też firmy, dla których jest to tylko forma zatrudniania i kontraktowcy traktowani są tak samo jak pracownicy na UoP.

Firmy pośredniczące

Tutaj bywa różnie. Część firm jest typowymi firmami body leasingowymi i zajmują się tylko pośredniczeniem w zatrudnieniu. Oferuję podstawowy pakiet benefitów typu prywatna opieka, MultiSport, programy partnerskie, czy zniżki w wybranych firmach.

Z drugiej strony część firm stara się być czymś więcej niż pośrednikiem i stara się utrzymać specjalistę u siebie. Oferowane są dofinansowania do szkoleń, imprezy, czy wyjazdy integracyjne, wewnętrzna ścieżka rozwoju.

Umowa o pracę (UoP) – firmy pośredniczące

Kiedyś rzadko można było spotkać tę formę zatrudnienia w tzw. „Kontraktorniach”. Teraz już większość firm oferuję UoP. Nie zawsze jest to możliwe, ale jest to coraz bardziej powszechne.

B2B – firmy pośredniczące

Kiedyś to była podstawowa forma zatrudnienia i myślę, że nadal ona przeważa. Tylko jest duża różnica w stosunku do B2B bezpośrednio u pracodawcy. Firmy mają doświadczenia w tego rodzaju umowach i w związku z dużą konkurencją oferują często sporo benefitów. Wiadomo nadal często pojawiają się umowy typu „czyste b2b”. Jednak coraz częściej oferowane są płatne nieobecności, dofinansowanie szkoleń, awanse w ramach wewnętrznej struktury. Dla firm pośredniczących B2B, czy UoP jest tylko formą zatrudnienia.

Inne różnice

Występują także inne różnice i nie zawsze są one takie oczywiste.

Jeżeli chcesz kupić mieszkanie to jako osoba zatrudniona na umówię o pracę jesteś traktowany bardziej wiarygodnie niż osoba świadcząca usługi na podstawie umowy b2b. Sam miałem taką sytuację, że zmieniałem rodzaj umowy, żeby podejść do kredytu hipotecznego, bo na b2b nie byłem w ogóle brany pod uwagę przez bank. Warto brać to pod uwagę kiedy decydujemy się na tę formę zatrudnienia.

Drugą rzeczą, o której się tak nie mówi to urlopy. Będąc na b2b bierze się go zdecydowanie mniej niż na umówię o prace gdzie jest on zagwarantowany ustawowo. Świadomość, że nie zarabia się w czasie urlopu jest czymś z czym trzeba się oswoić i nauczyć żyć. Warto wyliczając swoją stawkę wliczyć w to także dni wolne od pracy. Każdy potrzebuję wolnego i będąc na b2b trzeba o tym pamiętać.

Dodatkową różnica jest sposób rozliczania i na b2b samemu opłacamy wszystkie składki. Warto skorzystać wtedy z usług firm księgowych, które wyliczą wszystkie wysokości składek na nas.

Na co zwracać uwagę w umowach

Pracowałem chyba na wszystkich rodzajach zatrudnienia, które przedstawiłem. Wszystkie rodzaje mają swoje plusy i minusy. Najważniejsze jest, żeby przed każdym podpisaniem umowy dobrze ją przeczytać. Jeżeli się nie rozumie pewnych zapisów, napisać wprost prośbę o wyjaśnienie i konsekwencje zapisów w umówię.

Warto też podesłać znajomemu, prawnikowi umowę do wglądu.  Szczególnie dotyczy to umów B2B, w których mogą znaleźć się bardzo niekorzystne dla nas zapisy.

Trafiały mi się umowy, gdzie nawet nie podchodziłem do kolejnych etapów rozmów, bo umowa była tak jednostronnie napisana. W ramach B2B jest to umowa pomiędzy dwoma różnorzędnymi firmami i zapisy w umówię powinny być takie, że nie powinno być przechylonej szali, na którąś ze stron.

Jedną umowę pamiętam szczególnie dobrze, bo była ona po prostu jednym wielkim nieporozumieniem. Wydłużony czas zakończenia umowy dla jednej strony|(oczywiście kontraktora), kara wysokości trzykrotność stawki dziennej za nieplanowaną wcześniej nieobecność (nie ważne czy to choroba, czy po prostu nie chało mi się wstać). Byłem przekonywany, że to tylko taki zapis i nikt go nie wykorzystuję, ale nikt na moją prośbę nie chciał go usunąć. 

Podsumowanie

Krótko opisałem czego można się spodziewać po umowach w IT.  Jest to tylko jeden z elementów zatrudnienia i tego na co powinno się zwracać uwagę podczas zmiany pracy. Warto poświęcić trochę czasu nad zastanowieniem się, która forma jest dla nas najbardziej odpowiednia. Nie zawsze jest to takie jednoznaczne i na różnych etapach życia/kariery możemy inaczej patrzeć na plusy i minusy danego rodzaju zatrudnienia.

A Ty jakie masz doświadczenia z firmami podczas pospisywania umów?

Przypisy:

  1. https://ladnepodatki.pl – kalkulator wynagrodzenia b2b
  2. https://bulldogjob.pl/it-report/2022 – raport o zatrudnieniu w branży IT

Chcesz się ze mną skontaktować. Napisz: https://www.nietylkoprogramowanie.pl/kontakt/

1 komentarz do “UoP vs B2B – różnice mniej oczywiste

  1. placemat

    Wonderfսl ցoods from yoᥙ, man. I have take into acⅽount your stuff prior to and you’re
    just extremely excellent. І actually like what yߋu’ve obtained һere,
    certainly like what you’re stating and the Ƅest way by which you say it.
    You’re making it enjoyable and you still take care of to stay it wise.
    I can’t wait to read much m᧐re from you. This is really а ɡreat
    site.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *